ДНЗ Первомайський ППЛ

ДНЗ Первомайський ППЛ

вул. Корабельна 20/2, м. Первомайськ, Миколаївська обл., 55200

 

Професія «Швачка. Кравець»

Загальні відомості та історія професії.

Кожна людина, де б вона не була, яку б роботу не виконувала, бажає бути сучасною, стильною, красивою та модною. Це тісно пов'язано з професією "Кравець”. Завдяки його праці і фантазії наші бажання втілюються в життя.

Професія "Швачка" та "Кравець” одна з найстародавніших, і в той же час сучасна, тому що мода змінюється «щодня» і послуги швачки та кравця потрібні постійно.

Іноді у молоді питають: "Чим вас привертає професія "Швачка", "Кравець"". Вони відповідають: "Перш за все, подобається працювати з людьми і для людей. Йдеш по вулиці і бачиш плоди своєї праці - гарно одягнених людей, і ти одержуєш задоволення від підсумків своєї роботи".

В усі часи в суспільстві панували певні погляди, смаки, художнє уявлення про одяг. І все це пов’язано із професією кравця. Вона є однією із найдавніших і одночасно однією з найсучасніших і найнеобхідніших людям професій. Результатом праці кравця є одяг: жіночий, чоловічий, дитячий, зимовий, літній і демісезонний, верхній і легкий.

Кравець займається виготовленням швейних виробів (верхнього одягу, легких суконь, білизни, трикотажних виробів) індивідуальним методом. Робочі операції кравця, освоєні в процесі виготовлення одягу, підрозділяються на ручні, машинні і волого-теплові.

Кравець обізнаний з будовою машин і пристосувань, якими він користується, знає правила їхньої експлуатації, регулювання і налагодження, а також правила техніки безпеки.

Зазвичай кравці працюють у бригаді разом із закрійником і швачками. У випадку коли кравець працює індивідуально, він виконує і роботу закрійника (розробка креслення виробу-викрійки і розкрій тканини). У процесі спілкування з клієнтом (замовником) кравець повинен дати кваліфіковану пораду щодо вибору фасону, підбору матеріалу, що найбільш вдало будуть пасувати замовнику.

Умови праці

Кравець працює в приміщенні, робоча поза - сидячи чи стоячи. Працює в умовах шуму і вібрації від працюючого устаткування, забруднення повітря водяними парами і часточками текстильних волокон. Під час роботи працівник має значне навантаження на очі. Висока ймовірність травматизму.

Затребуваність на ринку праці висока

Має місце постійний попит на працівників швейної промисловості. Заробіток за професією залежить від форми власності підприємства, кількості та якості продукції, що випускається, кваліфікації працівника. Взагалі, заробітна плата кравця досить висока. Ризик безробіття – мінімальний.

Освітня підготовка

Хмельницький професійний ліцей сфери послуг, Кам'янець-Подільське вище професійне училище. Нітішинський професійний ліцей, Грицівське вище художнє училище, Шепетівський професійний ліцей, Плужненський професійний аграрний ліцей…

Медичні обмеження

Претенденти на опанування професією кравця повинні мати добрий, гострий зір з нормальним кольоросприйманням, не мати схильності до серцево-судинних та легеневих захворювань, не страждати порушеннями опорно-рухового апарату, особливо верхніх кінцівок, не страждати органічними ураженнями центральної нервової системи, епілепсією тощо.

Кожна професія висуває певні вимоги до індивідуально-психологічних якостей людини. Професія кравця за класифікацією Климова, може бути віднесена до професій типу "людина — художній образ" і "людина — людина".

Для будь-якої професії художнього профілю важливими вважаються природні нахили до творчої діяльності, у її представників повинен бути постійний інтерес до нового, здатність легко відмовлятися від стереотипів, звичного способу мислення, шукати нові варіанти, нові шляхи вирішення задач.

Крім того, до професійно важливих якостей для професій типу "людина — художній образ" можна віднести наявність добре розвинутої уяви, образною мислення, наглядно-образної пам'яті, зорового сприйняття, розвинутого окоміру і нормального кольоросприймання, розвинутого художнього смаку.

У кравця повинні переважати наочно-образна пам'ять - запам'ятовування деталей виготовлюваних виробів, хімічних, фізичних і механічних властивостей оброблюваних виробів, просторового співвідношення частин і деталей тощо, наочно-дійове, наочно-образне мислення та просторова уява. Успішному виконанню роботи сприяють такі якості особистості, як несприйнятливість до перешкод, що проявляється у здатності зберігати зосередженість в умовах дії різних перешкод; витривалість (психічна і фізична); кравцеві необхідна висока працездатність, терпіння, посидючість, вміння протистояти втомі в умовах монотонності і одноманітності виконуваних робочих рухів; швидкий темп професійних дій відповідно до ритму конвеєра; урівноваженість — якість, що передбачає зібраність і витримку, дозволяє встановити рівномірний темп роботи; працелюбність, добросовісність, чесність, акуратність, ретельність. Крім того, у кравця має бути добре розвинутий естетичний смак і почуття прекрасного

Перспективи

По закінченню навчального закладу учні працевлаштовуються на швейних підприємствах, ательє мод чи приватних швейних майстернях. Заробітна плата за фактично виконану роботу.

В час економічної кризи із знаннями, вміннями та навичками обслуговувати можна клієнтів і вдома, ще вироби можна реалізувати в спеціалізовані магазини або через мережу Інтернет.

Споріднені професії

Вишивальниця, закрійник, кравець, викладач в училищі, школі, на курсах.

Швачка – одна із стародавніх професій, яка докорінно змінилася в процесі науково – технічного прогресу. Зараз ця професія найбільш поширена в швейному й трикотажному виробництві. Працюють швачки на швейних фабриках, у цехах текстильних підприємств, на фабриках індивідуального пошиття одягу, які розташовані практично в кожному регіоні країни. Робота носить індивідуальний характер із використанням бригадної або індивідуальної форм організації роботи.

Основу технологічної роботи швачки становить виготовлення виробів із різноманітних тканин поточним методом. Процес пошиття здійснюється за допомогою універсальних і спеціальних швейних машин, обладнання для волого-теплової обробки (прасок і пресів) та швейного приладдя.

Робота швачки кваліфікується як фізична праця середнього рівня важкості. Працюють за цим фахом переважно жінки. Їхня робота проходить у цехах із побутовим мікрокліматом та індивідуальним освітленням. Її специфічною особливістю є фіксована сидяча поза, що передбачає наявність робочого стільця, який регулює висоту та кут нахилу спини. З метою профілактики стомлення та відновлення працездатності швачки використовуються регламентовані перерви для відпочинку.

Хоча професія швачка фізично неважка, але людина, яка працює за цим фахом, повинна бути фізично витривалою. Під час роботи найбільш завантажені зоровий, дотиковий та руховий органи. Тому працювати швачками не рекомендується особам із розладом зору (косоокість, дальтонізм, пониження гостроти зору, астигматизм) та психіки, захворюваннями серцево-судинної системи, апаратно-рухового апарату та пониженим слухом.

Підвищені вимоги ця професія ставить до стійкості уваги та просторового сприймання. Для якості швацької роботи потрібні наочно-образне й логічне мислення, наочно-образна пам’ять. Швачка повинна добре регулювати психічні процеси та емоційні стани, бути акуратною, сумлінною, працелюбною, старанною і мати розвинений естетичний смак.

Для оволодіння даною професією необхідна добра підготовка з анатомії й фізіології людини, математики, креслення, малювання, хімії, фізики та трудового навчання. В перспективі можна вивчитись на кравця та закрійника.

Легка промисловість лише називається легкою. Насправді це важка праця, на яку ще не кожен погодиться. В хороших швачок, кравця або закрійника мають бути спритні руки і відмінний зір (ще б! щодня втягати нитку в голку), а також завидна посидючість. Хто хоч раз в житті щось шив, той зрозуміє!